Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam pasākuma „Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma „Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi” projekts, LAD Līguma nr. LAD10 2.1-20/21/P4
01.09.2021
Projekta mērķis
Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam pasākuma „Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākums „Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi” ietvaros, LAD Līguma nr. LAD10 2.1-20/21/P4
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests
Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams EK tīmekļa vietnē.
Projekta mērķis ir paaugstināt lauksaimniecības un mežsaimniecības kooperatīvu vadītāju, kā arī lauksaimnieku un meža īpašnieku zināšanu līmeni par kooperācijas jautājumiem un kopdarbības principiem.
Projekta apraksts
Projekta ietvaros plānots organizēt trīs apmācību grupas par šādām apakštēmām:
- Kooperatīvo sabiedrību efektīva pārvaldība - kooperatīvs kā komersants darījumos ar sadarbības partneriem, taču kā nekomersants - attiecībās ar biedriem
- Kopīgas tirdzniecības organizēšana, tai skaitā realizācijas tirgu meklēšana, juridiskie aspekti
- Kooperācija bioloģiskajā lauksaimniecībā. Riski un ieguvumi
Katrai mācību grupai paredzētas gan teorētiskās, gan praktiskās apmācības.
Projekta vadošais partneris
Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija
Projekta darbības laiks
24.02.2021-24.02.2022.
Projekta budžets
28 000,00 EUR
Projekta aktivitātes
- Kooperatīvo sabiedrību efektīva pārvaldība - kooperatīvs kā komersants darījumos ar sadarbības partneriem, taču kā nekomersants - attiecībās ar biedriem
Teorētisko un praktisko mācību norises datums un vieta: 2022.gada 6., 13., 27.janvārī un 3., 10., 17. februārī, Rīgā.
Mācību kursa ietvaros plānots aptvert šādas tēmas, kas saistītas ar kooperatīvo sabiedrību veiksmīgu pārvaldību - finanšu pratība, efektīva konfliktu vadība, organizāciju stratēģija, pārmaiņu vadīšana organizācijā, mārketinga komunikācijas izmantošana kooperatīva mērķu sasniegšanai, komandas veidošana un vadīšana.
- Kopīgas tirdzniecības organizēšana, tai skaitā realizācijas tirgu meklēšana, juridiskie aspekti
Teorētisko un praktisko mācību norises datums un vieta: 2021.gada 12., 19.oktobrī un 17.novembrī, Jelgavā
Apmācību teorētiskās un praktiskās daļas tēmas:
- Pasaules pieredze: Latvijas ražotāji – lauksaimnieki pasaules kontekstā: liela daļa kooperatīvu jau pārdod savus produktus eksportā, tāpēc apmācību mērķis būtu gan atsvaidzināt zināšanas, gan ieskicēt kopējo pasaules pieredzi, gan pārdomāt kopējo piegādes ķēdes, kurā kooperatīvi ietilpst, gan arī pārdomāt produktu piedāvājumu un to vērtības celšanu piegāžu ķēdēs. Tāpat atgādinot par pārdošanas paplašināšanas iespējām, un iespējām organizēt kopīgu tirdzniecības organizēšanu.
- Pārdošanas vadība eksporta tirgos: apmācībās teorija mijās ar praktiskajiem darbiem, kuriem tika veltīta vairāk nekā puse no semināram atvēlētā laika. Praktiskie darbi tika organizēti, lai kooperatīvu pārstāvji varētu pārdomāt savu esošo pozīciju starptautiskajos tirgos, potenciālās iespējas un šķēršļus, kā arī apdomāt iespējas risinājumiem. Praktiskajos darbos tika nodrošināta arī kooperatīvu savstarpējā dalīšanās ar pieredzes stāstiem, lai dotu iespēju mācīties no citu risinājumiem, kā arī ilgtermiņā varētu tikt veidota savstarpējā sadarbība starp kooperatīviem. Lektori: Zanda Vipule kopš 2010.gada darbojas tirgus izpētes kompānijā “Gateway & Partners”. Zandai patīk intelektuāli izaicinājumi, kas saistīti ar klientu vajadzību un mērķu risināšanu un izpēti. Kopš 2019.gada septembra Zanda ir pasniedzēja Rīgas Biznesa skolā, kurā pasniedz kursu “Starptautiskais bizness”. Zandai ir divi maģistra grādi – uzņēmējdarbības vadībā un starptautiskajā vadības programmā, kurus ieguvusi Kopenhāgenas Biznesa skolā Dānijā. Laura Valtere ir ieguvusi maģistra grādu izglītības vadībā, kā arī ir angļu valodas skolotāja. Laurai ir vairāk nekā sešu gadu praktiska pieredze eksporta attīstīšanā, palīdzot uzņēmumiem iekļūt dažādos eksporta tirgos. Darbojas vairākos projektos. Mārtiņš Tiknuss ir Gateway & Partners vadošais partneris, kā arī Latvijas Eksportētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs. Mārtiņam ir liela pieredze starptautiskajā biznesā, īpaši metālapstrādes, būvniecības un būvmateriālu jomās. Ikdienā Mārtiņš strādā ar uzņēmumiem un iestādēm visā Eiropā, iesakot tiem labākās eksporta stratēģijas, fokusus un turpmākās darbības. Mārtiņš ir lielisks pārdevējs, un viņš atbalsta uzņēmumus to vietējā pārdošanā un eksportā Mārtiņš ir ieguvis maģistra grādu biznesa vadībā.
- Kooperācija bioloģiskajā lauksaimniecībā. Riski un ieguvumi
Teorētisko un praktisko mācību norises datums un vieta: 2021.gada 30.septembrī, 6. un 14.oktobrī, Preiļos
Apmācību teorētiskās un praktiskās daļas tēmas:
-
Bioloģiskās lauksaimniecība un kooperācija: kooperācijas nozīme un loma Latvijas lauksaimniecībā 20 gadu periodā ir attīstījusies ļoti strauji, taču joprojām tā ļoti maz ir vērojama bioloģisko lauksaimnieku vidū. Kooperācija pēc būtības ir veids, kā mazie un vidēji lielie Latvijas lauksaimnieki kooperējoties var sakārtot savas saražotās produkcijas loģistiku, tirdzniecību un, iespējams, arī kopīgu pārstrādi, tādēļ mācībās galvenā uzmanība tiks vērsta uz kooperatīva izveides pamatprincipiem, tā struktūru, likumdošanu un iespējām, ko visiem kooperatīva biedriem var sniegt kopējas organizācijas izveide. Lektores: Dace Drošprāte, vairāk kā 10 gadu pieredze lauksaimniecībā, gan kā zemnieku saimniecības “Gaidas” īpašniecei, gan esot kooperatīvu biedrei dažādu nozaru kooperatīvos – graudkopībā “LATRAPS”, bet augļkopībā – kooperatīvā “Augļu nams”. Vairāku gadu garumā bijusi LLKC konsultante un lauku attīstības speciāliste, šobrīd ir žurnāla “Dārzs un Drava” galvenā redaktore. Kā lektore par kooperāciju ir uzstājusies Jelgavā, Liepājā, Talsos, Alūksnē Tukumā u.c. Gundega Jēkabsone, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes locekle kopš 2018.gada, z/s “Geidas” īpašniece. Saimniecības darbības šā brīža virziens ir bioloģiskā graudkopība, pirms tam arī piena lopkopība. Kā LBLA pārstāvei plašs skatījums uz kopējo bioloģiskās lauksaimniecības virzību Latvijā.
-
Kooperatīva vadība un biedri, to savstarpējās attiecības: kooperatīvu veido biedri, kuri no sava vidus izraugās vadītājus. Mācību dalībniekiem tiks sniegta informācija, kādām attiecībām ir jāveidojas un kas ir jāievēro savstarpējā sadarbībā un komunikācijā gan kooperatīva iekšienē, gan ārpus tā. Lektore: Iluta Krūmiņa, sociālo zinātņu maģistre psiholoģijā, ar lielu pieredzi kā ilggadējai lektorei visā Latvijā un dažādām auditorijām par tēmām, kas saistās ar organizāciju vadību, kolektīva veidošanu un savstarpējām lietišķām attiecībām, lai organizācijas pareizi un prasmīgi spētu virzīties uz nospraustā mērķa sasniegšanu.
-
Lauksaimniecības tirgus un saražotās produkcijas pārdošana: ir zināms, ka māksla nav saražot, māksla ir saražoto pārdot. Lai to veiksmīgi varētu īstenot, mācību ietvaros uzmanība tiks pievērsta produkcijas tirgus noieta atrašanai, savas tirgus nišas iekarošanai un kooperatīva kopējai attīstībai, balstoties uz veiksmīgu biedru saražotās produkcijas pārdošanu. Lektore: Zanda Vipule, ieguvusi maģistra grādus ekonomikā un biznesa vadībā, kā arī starptautiskajā vadībā, pieredzējusi lektore un eksperte jautājumos par tirgus ietekmi un preču un pakalpojumu noieta iespēju veidošanu un paplašināšanu.
-