LLKA Statūti

LLKA statūti

LLKA Statūti

1. Biedrības nosaukums un vispārīgie noteikumi

1.1. Biedrības nosaukums ir “Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija” (turpmāk tekstā – Biedrība), saīsināti – LLKA.

1.2. Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija ir biedrība, kas uz brīvprātības pamata apvieno lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares kooperatīvās sabiedrības, kuras darbojas saskaņā ar Kooperatīvo sabiedrību likumu vai Eiropas kooperatīvo sabiedrību likumu.

1.3. Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija savā darbībā ir politiski neatkarīga.

1.4. Biedrība darbojas atbilstoši Latvijas Republikas likumiem, Eiropas Savienības likumiem, kā arī šiem statūtiem.

1.5. Biedrības darbības termiņš nav ierobežots.

1.6. Biedrība neatbild par savu biedru juridiskām saistībām, biedri neatbild par biedrības juridiskajām saistībām. Valsts neatbild par biedrības saistībām, biedrība neatbild par valsts saistībām.

2. Biedrības mērķi

2.1. Labvēlīgas vides radīšana lauksaimnieku un meža īpašnieku kooperācijas attīstībai Latvijā;

2.2. Veicināt labvēlīgas vides radīšanu lauksaimnieku un meža īpašnieku ilgtermiņa stabilitātes un attīstības nodrošināšanai;

2.3. Veicināt lauksaimnieku, meža īpašnieku un pārējās sabiedrības izpratni par kooperācijas nepieciešamību un tās priekšrocībām lauksaimniecībā un mežsaimniecībā.

3. Darbības uzdevumi un to veikšanas metodes

3.1. Biedru interešu aizstāvēšana un pārstāvēšana.

3.2. Lauksaimniecības un lauku ekonomisko procesu analizēšana.

3.3. Kooperācijas ideju popularizēšana lauksaimnieku un meža īpašnieku sabiedrībā.

3.4. Sadarbība un priekšlikumu sniegšana valsts un pašvaldību institūcijām, politiskām partijām un citām institūcijām un privātpersonām.

3.5. Sadarbība ar starptautiskajām organizācijām.

3.6. Sabiedrības informēšana par kooperācijas attīstību.

3.7. Konsultāciju sniegšana saviem biedriem.

3.8. Savu biedru apmācība.

4. Biedrības darbības termiņš

Biedrība ir nodibināta uz nenoteiktu laiku.

5. Biedru iestāšanās Biedrībā, izstāšanās un izslēgšana

5.1. Biedrībā var iestāties lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares kooperatīvās sabiedrības, kuras darbojas saskaņā ar Kooperatīvo sabiedrību likumu un/ vai Eiropas Kooperatīvo sabiedrību likumu, kā arī kuras apņemas pildīt šajos statūtos minētos noteikumus, iesniedzot noteiktas formas rakstisku pieteikumu. Pieteikuma formai klāt pievienojamo dokumentu sarakstu nosaka Biedrības padome un apstiprina Biedru sapulce.

5.2. Lēmumu par biedra uzņemšanu Biedrībā pieņem Biedru sapulce.

5.3. Ja arī Biedru sapulce noraida pieteicēja lūgumu, pieteicējs nav uzņemts par Biedrības biedru, un viņš var iesniegt atkārtotu pieteikumu ne ātrāk kā pēc gada termiņa izbeigšanās.

5.4. Biedrs var jebkurā laikā izstāties no Biedrības, rakstveidā paziņojot par to valdei;

5.5. Biedru var izslēgt no Biedrības ar padomes lēmumu, ja:

5.5.1. biedrs nav nomaksājis biedra naudu par iepriekšējo taksācijas gadu;

5.5.2. biedrs nepilda Biedru sapulces un valdes lēmumus;

5.5.3. biedrs nepilda, savus pienākumu un uzņemtās saistības;

5.5.4. biedrs veic citu darbību, kas ir pretrunā ar šajos statūtos noteikto.

5.6. Jautājumu par Biedrības biedra izslēgšanu padome izskata tuvākās sēdes laikā, uzaicinot izslēdzamo biedru un dodot viņam vārdu sava viedokļa paušanai. Izslēdzamā biedra neierašanās nav šķērslis padomes lēmuma pieņemšanai. Padomei lēmums par biedra izslēgšanu no Biedrības un šā lēmuma motivācija jāpaziņo rakstveidā izslēdzamajam biedram piecu dienu laikā no tā pieņemšanas brīža. Padomes lēmumu iesniedz apstiprināšanai tuvākajā Biedru sapulcē.

6. Biedru tiesības un pienākumi

6.1. Biedrības biedriem ir šādas tiesības:

6.1.1. piedalīties Biedrības pārvaldē;

6.1.2. saņemt informāciju par Biedrības darbību, tai skaitā iepazīties ar visu Biedrības institūciju protokoliem, lēmumiem un rīkojumiem;

6.1.3. piedalīties visos Biedrības organizētajos pasākumos, iesniegt priekšlikumus par Biedrības darbību un tās uzlabošanu, aizstāvēt savu viedokli;

6.1.4. vēlēt un tikt ievēlētam par LLKA valdes vai padomes locekli, revidentu;

6.1.5. uz LLKA padomes locekļa amatu var kandidēt LLKA biedri, kuri sastāv organizācijā ne mazāk kā vienu gadu;

6.1.6. izstāties no Biedrības, par to rakstveidā paziņot Biedrības valdei.

6.2. Biedrības biedru pienākumi:

6.2.1. ievērot Biedrības statūtus un pildīt Biedru sapulces un valdes lēmumus;

6.2.2. Biedru sapulces noteiktajā kārtībā maksāt iestāšanās un biedra naudu;

6.2.3. ar savu aktīvu līdzdarbību atbalstīt Biedrības mērķa un uzdevumu realizēšanu.

7. Biedru sapulces sasaukšana un lēmumu pieņemšana

7.1. Biedru sapulce ir augstākā Biedrības lēmējinstitūcija.

7.2. Biedru sapulcē ir tiesīgi piedalīties visi Biedrības biedri. Biedru sapulcē piedalās biedra rakstiski deleģētais pārstāvis pastāvīgam darbam Biedrībā. Gadījumā, ja biedra deleģētais pārstāvis objektīvu iemeslu dēļ Biedru sapulcē nepiedalās, tā vietā var tikt pilnvarots cits biedra pārstāvis. Pilnvara piedalīties un balsot Biedru sapulcē, izdodama rakstveidā.

7.3. Kārtējā Biedru sapulce tiek sasaukta ne retāk kā vienu reizi gadā - ne vēlāk kā līdz 30. aprīlim.

7.4. Biedru sapulce tiek sasaukta, ne vēlāk kā divas nedēļas pirms sapulces nosūtot katram biedram rakstisku uzaicinājumu.

7.5. Ārkārtas Biedru sapulce var tikt sasaukta pēc valdes iniciatīvas, vai, ja to rakstveidā pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa Biedrības biedru, norādot sasaukšanas iemeslu. Ārkārtas Biedru sapulce tiek sasaukta ne vēlāk kā divas nedēļas, pirms sapulces nosūtot katram biedram rakstisku uzaicinājumu. Ja Biedru sapulcē paredzēts lemt par grozījumu izdarīšanu Biedrības statūtos, valdes un revīzijas institūciju locekļu ievēlēšanu un atsaukšanu, lēmumu pieņemšana par Biedrības darbības izbeigšanu, turpināšanu vai reorganizāciju par Biedri sapulci informē ne vēlāk kā divas nedēļas pirms Biedru sapulces.

7.6. Biedru sapulce ir lemttiesīga, ja tajā piedalās vismaz viena trešdaļa biedru. Grozījumu apstiprināšanai Biedrības statūtos Biedru sapulce ir lemttiesīga, ja tajā piedalās vairāk nekā puse no Biedrības biedriem.

7.7. Ja Biedru sapulce nav lemttiesīga kvoruma trūkuma dēļ, trīs nedēļu laikā tiek sasaukta atkārtota Biedru sapulce ar tādu pašu darba kārtību, kas ir tiesīga pieņemt lēmumus neatkarīgi no klātesošo biedru skaita, ar nosacījumu, ka tajā piedalās vismaz divi biedri.

7.8. Biedru sapulcei ir tiesības:

7.8.1. izskatīt citus ar Biedrības darbību saistītos jautājumus.

7.9. Biedru sapulces lēmums ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk kā puse no klātesošajiem biedriem. Lēmums par statūtu grozījumiem, Biedrības darbības izbeigšanu un turpināšanu ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk kā divas trešdaļas no klātesošajiem biedriem.

8. Padome

8.1. Padome ir Biedrības pārraudzības institūcija, kas pārstāv biedru intereses Biedru sapulču starplaikā un uzrauga valdes darbību.

8.2. Padome lemj par biedru izslēgšanu.

8.3. Padomei ir šādi uzdevumi:

8.3.1. pastāvīgi uzraudzīt valdes darbību un raudzīties, lai sabiedrība darbotos saskaņā ar likumiem, sabiedrības statūtiem un biedru kopsapulces lēmumiem;

8.3.2. ievēlēt un atsaukt Biedrības valdi, noteikt atlīdzības apmēru Biedrības valdei, atbilstoši Biedru sapulces apstiprinātajam budžetam;

8.3.3. pēc vienas trešdaļas biedru motivēta pieprasījuma pārbaudīt valdes darbu. Ja padome šādu pārbaudi mēneša laikā pēc pieprasījuma saņemšanas neizdara, biedriem ir tiesības šo jautājumu nodot izskatīšanai Biedru sapulcei;

8.3.4. pārstāvēt Biedrību tiesā visās sabiedrības celtajās prasībās pret valdes locekļiem, kā arī valdes locekļu celtajās prasībās pret Biedrību un pārstāvēt Biedrību citās tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem;

8.3.5. sagatavot ziņojumu par valdes iesniegto Biedrības gada pārskatu, ziņojumā iekļaujot Biedrības darbības un finansiālā stāvokļa izvērtējumu, valdes izvērtējumu un pārskatu par padomes darbību pārskata periodā.

8.4. Padome sastāv no 9 (deviņiem) locekļiem.

8.5. Padomes locekļus ievēlē uz 3 (trīs) gadiem.

8.6. Padomes locekļu kandidatūras izvirzāmas ne vēlāk kā 10 (desmit) dienas pirms Biedru sapulces, kurā paredzēts ievēlēt padomes locekļus.

8.7. Padomes locekļi no sava vidus ievēlē padomes priekšsēdētāju, kas organizē padomes darbu.

8.8. Padomes sēdi sasauc padomes priekšsēdētājs ne retāk kā reizi mēnesī. Katrs padomes loceklis, kā arī valde var pieprasīt padomes sēdes sasaukšanu, motivējot sēdes sasaukšanas nepieciešamību. Padomes sēdes tiek protokolētas. Protokola pareizību apliecina visi klātesošie padomes locekļi.

8.9. Padome lēmumus pieņem ar vienkāršu balsu vairākumu. Ja padomes balsojumā balsis sadalās līdzīgi, tad izšķirošā ir padomes priekšsēdētāja balss.

8.10. Padome ir lemttiesīga ja tajā piedalās vismaz 5 (pieci) padomes locekļi.

8.11. Padomes locekļus var atsaukt pirms termiņa, ja tam ir svarīgs iemesls

9. Valde

9.1. Valde vada un pārstāv Biedrību un sastāv no viena valdes locekļa – valdes priekšsēdētāja.

9.2. Valdi izvēlas un ievēlē Biedrības padome uz 3 (trīs) gadiem. Uz Biedrības valdes amatu drīkst izvirzīt jebkuru fizisku personu, kas atbilst valdes vēlēšanu nolikumā noteiktajām prasībām valdes locekļa amata kandidātam un kas piekritusi kandidēt uz valdes locekļa amatu.

9.3. Valdes locekļa amata kandidatūras izvirzāmas ne vēlāk kā 10 (desmit) dienas pirms Biedrības padomes sēdes, kurā paredzēts ievēlēt valdi.

9.4. Valdes loceklim nav tiesību nodot savas pilnvaras trešajām personām.

9.5. Valdes pārstāv Biedrību atsevišķi, bez ierobežojuma.

9.6. Valde nodrošina Biedru sapulces lēmuma izpildi.

9.7. Valde rīkojas ar Biedrības finanšu līdzekļiem.

9.8. Valde realizē Biedrības īpašuma pārvaldi.

9.9. Valde pieņem darbā vai atbrīvo no darba Biedrības algotus darbiniekus.

9.10. Valde atskaitās par savu darbību Biedrības padomei un Biedru sapulcei.

9.11. Atlīdzības apmērs valdei nosakāms pēc sekojošiem vispārējiem principiem:

9.11.1. Atlīdzība valdei sastāv no fiksētās un mainīgās daļas;

9.11.2. Katras atlīdzības daļas apmēru nosaka padome.

9.12. Valde organizē lietvedību, grāmatvedību, sastāda pārskatus saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, noslēdz darba vai apkalpošanas līgumus ar algotiem speciālistiem.

10. Revidents

10.1. Biedrības finansiālās un saimnieciskās darbības kontroli veic revidents, kuru ievēlē Biedru sapulce uz 3 (trīs) gadiem.

10.2. Biedrības revidents nevar būt Biedrības padomes vai valdes loceklis.

10.3. Revidents:

10.3.1. veic Biedrības mantas un finanšu līdzekļu revīziju;

10.3.2. dod atzinumu par Biedrības budžetu un gada pārskatu;

10.3.3. izvērtē Biedrības grāmatvedības un lietvedības darbu;

10.3.4. sniedz ieteikumus par Biedrības finanšu un saimnieciskās darbības uzlabošanu;

10.4. Revidents veic revīziju Biedru sapulces vai padomes noteiktajos termiņos, taču ne retāk kā reizi gadā.

10.5. Biedru sapulce apstiprina Biedrības gada pārskatu tikai pēc Revidenta atzinuma saņemšanas.

10.6. neatbild par valdes un padomes lēmumiem un pārkāpumiem.

11. Biedru nauda

Biedrības biedri maksā biedru naudu vienu reizi gadā. Biedru naudas apjomu izstrādā valde un apstiprina Biedru sapulce.

12. Biedrības īpašums, ienākumi un to izlietojums

12.1. Biedrības īpašumā var atrasties gan kustamais, gan nekustamais īpašums, tai skaitā nauda vai citi vērtspapīri.

12.2. Biedrības ienākumi veidojas no:

12.2.1. biedru izdarītajām iestāšanās maksām;

12.2.2. biedru naudām;

12.2.3. ziedojumiem;

12.2.4. citiem finansējumu avotiem.

12.3. Biedrības ienākumi izmantojami tikai statūtos noteiktiem darbības mērķiem, ienākumu izmantošanu apstiprina Biedru sapulce.

13. Biedrības darbības izbeigšana

13.1. Biedrība savu darbību izbeidz:

13.1.1. pamatojoties uz Biedru sapulces lēmumu;

13.1.2. tiesas lēmumu;

13.1.3. gadījumos, ko nosaka spēkā esošie normatīvie akti.

13.2. Ja Biedrības darbība izbeidzas ar likvidāciju vai reorganizāciju, to izdara Biedru sapulces iecelta likvidācijas vai reorganizācijas komisija, kas šajā gadījumā uzskatāma par likvidatoru vai reorganizatoru.

13.3. Pašlikvidācija vai reorganizācija notiek pēc sekojošas kārtības:

13.3.1. tiek izsludināta likvidācija vai reorganizācija;

13.3.2. tiek nokārtotas Biedrības saistības;

13.3.3. Biedrības dokumenti tiek nodoti Valsts arhīvā;

13.3.4. pēc pašlikvidācijas vai reorganizācijas pabeigšanas, likvidators vai reorganizātors sniedz atskaiti Biedru sapulcei.

13.4. Biedrības likvidācijas gadījumā pāri palikušie līdzekļi un manta izmantojami labdarības mērķiem, un tos nedrīkst sadalīt Biedrības biedri.

 

 

Valdes priekšsēdētājs                                                                

Indulis Jansons                                                                 

Rīga, 2024. gada 12. aprīlis