Aktualitātes

Tīras vides vēstneši – bio zemnieki un biškopji

29.11.2023 Drukāt
Tīras vides vēstneši – bio zemnieki un biškopji

Ne tuvāk par trīs kilometriem no rapšu laukiem un citiem pesticīdu piesārņojuma avotiem, ko rada industriālā lauksaimniecība! Nekādu pesticīdu atliekvielu produkcijā! Bioloģiskās biškopības stingrās prasības sargā pircēju tiesības uz tīru produkciju.

Tomēr Latvijā ar katru gadu kļūst arvien grūtāk iegūt bioloģiski sertificētus biškopības produktus. Iespējams, pēc dažiem gadiem tas vairs nebūs iespējams. Bioloģiskie biškopji atkāpjas uz mežiem, bet – pesticīdus lieto arī tur. Līdz ar to katra bio biškopības saimniecība ir apliecinājums tīras vides saliņām Latvijā. Kur tās meklēt? Un kuros novados kopumā ir visvairāk bioloģisko saimniecību?

"Mūsu pienākums ir darīt visu, lai vides stāvokli nepasliktinātu. Arī klimata pārmaiņas atstāj savu ietekmi, bet ir tik daudz lietu, ko varam pamainīt katrs savās ikdienas darbībās," skaidro bioloģiskais bitenieks Jānis Kronbergs strādā Siguldas novadā un ir arī Latvijas Biškopības biedrības programmas "Bišu draugs" vadītājs, kā arī kooperatīva "Medotava" biedrs.

Ko nosaka bio regula?

  • Bio biškopjiem sezonas beigās stropos jāatstāj pietiekama medus un ziedputekšņu rezerve, lai bites varētu pārziemot.
  • Bišu saimes drīkst piebarot tikai tad, ja saimes izdzīvošana ir apdraudēta klimatisko apstākļu dēļ, piebarošanai izmantojot bio medu vai bio cukura sīrupu.
  • Bišu iznīcināšana šūnās ir aizliegta – medu neizņem no kārēm, kurās ir peri.
  • Aizliegta bišu māšu sakropļošana, piemēram, spārnu apgriešana.
  • Dravu novietojums ir tāds, ka trīs kilometru rādiusā no dravas par nektāra un ziedputekšņu avotiem kalpo galvenokārt bioloģiski audzēti kultūraugi vai savvaļas augi.
  • Dravas tur pietiekamā attālumā no avotiem, kas var radīt biškopības produktu piesārņojumu vai bišu veselības pasliktināšanos.
  • Stropus gatavo galvenokārt no dabiskiem materiāliem, kas nerada vides vai biškopības produktu piesārņojuma risku.
  • Jaunām kārēm izmanto bioloģisku bišu vasku.
  • Stropos var lietot tikai dabiskus produktus, piemēram, propolisu, vasku un augu eļļas.
Взять в Украине срочный кредит онлайн без звонков вы сможете получить ту сумму, которая необходима, без каких-либо ограничений.

Infografika par bioloģiski sertificētām saimniecībām pa novadiem, tostarp, bioloģiski sertificētām biškopības saimniecībām

Informācija no žurnāla "Ēdam bioloģiski" #4