Seminārā apsprieda kooperācijas devumu lauku vidē
26.09.2023 DrukātVakar, 25.septembrī aizvadītajā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) rīkotajā seminārā “Kooperatīvu sociālā vērtība – svaigs skats uz kooperatīvu devumu" tā dalībnieki aplēsa sociāli ekonomisko devumu vienam no vecākajiem piena kooperatīviem - LPKS “Straupe”.
Seminārā tika prezentēta projektā AgriCoop Value ietvaros radītā koncepcija sociālās vērtības aprēķināšanai lauksaimniecības kooperatīviem. AgriCoop Value projektā bija iesaistīti partneri un eksperti no Latvijas, Īrijas, Spānijas, Portugāles, Grieķijas un Horvātijas, lai kopīgi radītu sociālās vērtības aprēķina koncepciju lauksaimniecības kooperatīviem.
"Tieši kooperatīva devums sabiedrībai ir akcentēts kā instruments sociālās vērtības kāpināšanai. Semināra dalībnieki tika iepazīstināti ar sociālās ekonomiskās vērtības izstrādes koncepciju, un kā ilustratīvs piemērs tika aplūkots LPKS "Straupe"", stāsta LLKA ģenerāldirektors un viens no semināra vadītājiem Rolands Feldmanis.
Kooperatīva "Straupe" sociālā ekonomiskā vērtība pēc pētnieku aplēsēm sasniedz vismaz 6 miljonus eiro. Jāpiebilst, ka sociālo ekonomisko vērtību nedrīkst salīdzināt ar biznesa vērtības aprēķinu. “Tas ir kā salīdzināt ābolus ar bumbieriem”, paskaidro LLKC pārstāvis Dzintars Vaivods.
Taču šo vērtību var izmantot kā radītāju tam, lai noteiktu uzņēmuma nozīmi sabiedrībā, it īpaši pašvaldības ietvaros. Semināra dalībnieki diskusijā nonāca pie slēdziena, ka šo rādītāju varētu arī izmantot kā kritēriju dažādu publisku lēmumu pieņemšanā. Savukārt, semināra organizatori solīja arī tuvākā laikā veidot seminārus par sociālās ekonomikas koncepciju, tās nozīmi un pielietošanas iespējām.
Foto: LLKA ģenerāldirektors Rolands Feldmanis, LLKC Izaugsmes veicinātāja Andrita Grīnberga un LLKC valdes priekšsēdētāja palīdze Agnese Radžele-Šulce