Aktualitātes

Radikāli jāmaina iepirkuma sistēma

04.06.2025 Drukāt
Radikāli jāmaina iepirkuma sistēma

Vakar, 3.jūnijā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē tika skatīta Darba grupas publiskā iepirkuma efektivitātes palielināšanai informācija par saņemtajiem priekšlikumiem iepirkumu jomas uzlabojumos, izdarītiem secinājumiem un uzklausīts piedāvājums tālākai virzībai. Sanāksmē piedalījās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) vadītājs Rolands Feldmanis.

Darba grupa publiskā iepirkuma efektivitātes palielināšanai uzsāka situācijas pētīšanu šā gada marta beigās un atbilstoši plānam sešās grupas sanāksmēs sagatavos priekšlikumus, kas balstīti uz apsekotiem statistikas rezultātiem un pārrunām ar lielākajiem iepirkumu veicējiem Latvijā.

Finanšu ministra padomniece rīcībpolitiku jautājumos Sanda Liepiņa sanāksmē sniedza sagatavoto analītisko prezentāciju, norādot uz galvenajiem trūkumiem iepirkumu procesā: konkurences trūkumu, piemēram, būvniecības sfērā tā sadārdzina izmaksas par aptuveni 20% (Latvijas Bankas aprēķini), iepirkumu birokratizāciju, piemēram, Zaļā publiskā iepirkuma (ZPI) prasības reāli piemēro 5% iepirkuma veicēji, bet 95% tās ir formālas. ZPI saglabāšana ir nepieciešama, bet ir jāmaina tā piemērošanas būtība, secināja komisijā.

Saeimas deputāts un komisijas loceklis Māris Kučinskis piezīmēja, ka ieviešot ZPI prasību par attāluma tuvumu iepirkuma patēriņa vietai uzskatīja par pietiekamu, lai veicinātu pozitīvo protekcionismu, proti, piegādes no vietējiem ražotājiem. “Taču dzīvē piedzīvojam ko citu – lietuvieši pārklāj visu Rīgu”, izteicās M.Kučinskis. Iepirkumu veikšanas ilgums valsts un pašvaldības iestādēs var sasniegt 200 dienas. Ilgā iepirkuma procedūra negarantē rezultātu, jo var beigties ar iepirkuma atsaukšanu nepietiekami kvalificētu pretendentu dēļ vai gadījumā, ja ir viens pretendents. “Atceļot iepirkumu, tiek izniekots darba laiks, kas tika veltīts iepirkuma izveidošanai un konkursa sagatavošanai un tā tiek nelietderīgi iztērēti līdzekļi", norādīja darba grupas vadītāja S.Liepiņa.

Pārstāve no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras sanāksmē aicināja vienkāršot iepirkuma procedūru, ievadot datus vienā sistēmā vienu reizi, ja datu saturs par piegādātāju nemainās – ar vienu klikšķi – nevis kā ir patreiz, kad dati ir jāievada vairākās sistēmās, vairākas reizes, lai piedalītos iepirkumos, norādot, ka šāda sistēma attur piedalīties konkursos komersantus, kas varētu piegādāt, bet nespecializējas tikai uz iepirkumiem. Īpaša problēma atbilstoši darba grupas secinājumiem tā ir būvniecībā un farmācijā.

Saeimas deputāte un komisijas locekle Jana Simanovska noradīja, ka iepirkumu sistēma ir jāmaina, zemāka cena nedrīkst būt dominējošais kritērijs, jo ir jāskata ilgtermiņa, ilgtspējas aspekti, minot piemēru ar apgaismojumu, ka lētāk ir nopirkt tādu, kas nav ilgtspējīgs. Komisijas dalībnieki atzīmēja, ka tie, kas profesionāli piedalās iepirkumos prot “nepārdot” savu preci vienkārši par lētāko cenu.

Darba grupa piedāvāja izvērtēšanai divus turpmākos scenārījus – uzlabot  esošo sistēmu vai to radikāli mainīt.

Deputāti, komisijas locekļi un valsts kontrolieris Edgars Korčagins, nevalstisko organizāciju pārstāvji, kā arī darba grupas vadītāja norādija uz nepieciešamību radikāli mainīt iepirkuma sitēmu.

Pēc komisijas sēdes LLKA vadītājs Rolands Feldmanis pārrunāja iepirkumu nozīmību kooperācijai ar darba grupas vadītāju, finanšu ministra padomnieci rīcībpolitiku jautājumos Sandu Liepiņu un Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāju Arti Lapiņu. R.Feldmanis uzsvēra, ka nepieciešama pakāpeniska vietējo augļu, dārzeņu un citas produkcijas īpatsvara palielināšana iepirkumos, nostādot divu, trīs gadu mērķi, sasniedzot attiecīgi katrā nozarē 20% - 50% un lielāku īpatsvaru.

Arī LLKA vakr, 3.jūnijā finanšu ministram A.Ašeradenam nosūtīja vēstuli ar aicinājumu saglabāt ZPI, to pilnveidojot un padarot efektīvāku.

Šodien, 4.jūnijā, notiks kārtējā – pēdējā Darba grupas publiskā iepirkuma efektivitātes palielināšanai sēde. 

 

Informācijai, uz darba grupas sēdi uzaicināti:

Finanšu ministrijas pārstāvis, Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvis,
Aizsardzības ministrijas pārstāvis,
Iepirkumu uzraudzības biroja pārstāvis,
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras pārstāvis,
Nodrošinājuma valsts aģentūras pārstāvis,
Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra pārstāvis,
Valsts digitālās attīstības aģentūras pārstāvis,
Valsts kontroles pārstāvis,
Valsts kapitālsabiedrību inovācijas darba grupas pārstāvis,
Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis,
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvis,
Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis,
Latvijas Lielo pilsētu asociācijas pārstāvis.

 

FOTO: Kristaps Kalns