Aktualitātes

Valdība atbalsta pazeminātās PVN likmes ieviešanu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem

04.10.2017 Drukāt
Valdība atbalsta pazeminātās PVN likmes ieviešanu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem

Valdība otrdien, 3.oktobrī, apstiprināja grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Grozījumi paredz ieviest pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto 5 procentu likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem, bet ne termiski vai kā citādi apstrādātiem, piemēram, saldētiem, sālītiem, kaltētiem.

Lai nebūtu neskaidrību, likumam izveidots jauns pielikums, kurā uzskaitīti augļi, ogas un dārzeņi, kam no nākamā gada būs jāpiemēro pazeminātā 5 procentu PVN likme.

Zemkopības ministrijā 2017.gada sākumā tika izveidota darba grupa, kurā piedalījās eksperti no Zemkopības, Finanšu, Veselības un Ekonomikas ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes, Latvijas Augļkopju asociācijas, biedrības "Latvijas dārznieks", Zemnieku saeimas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas un intensīvi analizēja iespējas samazināt pārtikai vai atsevišķām pārtikas preču grupām, un apzināja citu valstu pieredzi.

Darba grupa nonāca pie secinājuma, ka samazināts PVN dārzeņiem, augļiem un ogām veicinās Latvijas dārzeņu un augļu ražotāju konkurētspēju, palielinās iedzīvotāju pirktspēju un līdz ar to Latvijā izaudzēto dārzeņu un augļu pārdošanas apjomu. Un, kas nav mazsvarīgi, samazinoties dārzeņu un augļu cenām mazumtirdzniecībā, samazinātos šās preču grupas nelegālā tirdzniecība.

Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs un darba grupas vadītājs Ringolds Arnītis uzskata: "Šis Zemkopības ministrijas rosinātais un valdības atbalstītais likumprojekts ir nozīmīgs solis pretī gan Latvijas augļu, ogu uz dārzeņu audzētājiem, gan arī Latvijas patērētājiem. Mums ir svarīgi meklēt iespējas un atrast risinājumus, kas palīdz valstī un īpaši lauku novados saglabāt uzņēmējdarbību. Mums jādomā par lauksaimniecisko ražošanu un Latvijas iedzīvotāju pirktspēju."

PVN samazināto 5 procentu likmi svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem plānots ieviest uz laiku no 2018.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim.

Likumprojekts "Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā" vēl jāapstiprina Saeimai. Saeima to skatīs 2018.gada valsts budžeta likumprojektu paketē.

 

Info avots: Zemkopības ministrija