Aktualitātes

Graudu cenas ir stabilas un tādas varētu saglabāties arī turpmāk

29.09.2017 Drukāt
Graudu cenas ir stabilas un tādas varētu saglabāties arī turpmāk

Patlaban graudu cenas ir stabilas un tādas varētu saglabāties arī turpmāk, prognozē lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) "LATRAPS" ģenerāldirektors Edgars Ruža un LPKS "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.

"Pašlaik nav prognožu, ka cenas varētu kāpt, jo mūsu kaimiņvalstī - Krievijā - ir ļoti augstas ražas, absolūti rekordi, kas kompensē ražas kritumu citās valstīs, kur tā samazinājusies. Līdz ar to pašlaik nav pamata cerēt, ka pēc mēneša cenas kāps. Ar šā brīža cenu līmeni droši vien jārēķinās," teica Ruža.

Arī LPKS "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons pastāstīja, ka graudu cenas patlaban ir stabilas. "Cenas nav kritušās tik zemu kā pagājušogad un šobrīd turas [esošajā līmenī]," teica Jansons, piebilstot, ka kviešu cena biržā ir apmēram 165 eiro par tonnu.

Informācija interneta vietnē "graudi.lv" liecina, ka šīs trešdienas, 27. septembra mīksto kviešu decembra līgumu dienas noslēguma cena Parīzes biržā MATIF bija 167 eiro tonnā, kas ir vairāk nekā pirms gada šajā dienā, kad to cena Parīzes biržā MATIF bija 161,50 eiro tonnā. Savukārt rapša novembra līgumu dienas noslēguma cena Parīzes biržā MATIF bija 371,25 eiro par tonnu, kas ir mazāk nekā pērn šajā dienā, kad cena bija 375,25 eiro tonnā.

Jau ziņots, ka Starptautiskās Graudu padomes (IGC) prognozes liecina, ka 2017/2018. gadā kopējā graudaugu produkcija sauso laikapstākļu dēļ samazināsies par 4,2% salīdzinājumā ar 2016/2017. gadu. Turpretī kviešu ražošana samazināsies par 3% salīdzinājumā ar 2016/2017. gadu. Samazinājušās ražas prognozes Ziemeļamerikā, Spānijā un Lielbritānijā, ko daļēji kompensēs ražas pieaugums Krievijā un Kanādā.

Tāpat ziņots, ka saskaņā ar ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) datiem, vietām ES - Spānijā, Itālijā un Francijā - bijuši karsti un sausi laikapstākļi, kas ietekmēja kviešu un miežu ražas. Kviešu krājumi pasaules tirgū sasnieguši jaunu rekordu, kas saistīts ar krājumu pieaugumu Ķīnā. Par Nr. 1 kviešu eksportētāju pasaulē pirmo reizi kļuvusi Krievija, kam seko ES un ASV.

 

Informācijas avots: LETA