Aktualitātes

Kooperatīvā sabiedrība "Kuldīgas labumi" pierāda, ka mājražotāju kooperācijai Latvijā ir potenciāls izaugsmei

10.09.2019 Drukāt
Kooperatīvā sabiedrība

Šodien kooperatīvs "Kuldīgas labumi" lepojas ar 34 biedriem, no kuriem katrs ir atradis īpašos produktus un preces, ko piedāvāt tuviem un tāliem pircējiem. Pārsvarā tie ir pārtikas ražotāji, dārzeņu un augļu / ogu audzētāji. Mājražotāju produktus var iegādāties mājīgā “Kuldīgas labumi” veikaliņā, kas atrodas pašā Kuldīgas pilsētas centrā.

Mājražotāji pircējus priecē ar plašu produktu klāstu – mājās gatavotiem gaļas kūpinājumiem, dažāda veida kulināriju. Pēc senas receptūras mājās ceptu maizi. Pircēji var iegādāties mājas vistu olas. Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) „Kuldīgas labumi’ viens no iecienītākajiem produktiem ir sklandrauši. Sklandrausis ir reģistrēts kā pirmais ES līmenī aizsargātais lauksaimniecības produkts Latvijā un iekļauts Eiropas Komisijas reģistrā kā "Garantēta tradicionālā īpatnība". Cepēja ir ieguvusi sertifikātu, kas apliecina, ka sklandrauši tiek cepti pēc aizsargātas receptūras. Vēl produktu klāstā ir dažāda veida cepumi, ogu sīrupi, bioloģiskie milti, griķi un zirņi. Mazākie pircēji priecājas par dažādiem gardumiem – sukādēm, Agates končām, karamelēm un dažāda veida šokolādēm. ”Kuldīgas labumos’’ var iegādāties arī mājās gatavotus vīnus, ko piedāvā četri dažādi saimnieki. Nopērkams ir no vietējiem āboliem gatavots sidrs, brendijs ”Gunjaks’’. Protams, sezonāli neiztrūkstoši produkti, ko ”Kuldīgas labumi ’’ piedāvā saviem pircējiem, ir biedru izaudzētās, vitamīniem bagātās ogas un dārzeņi.

LPKS ‘’Kuldīgas labumi’’ biedri secinājuši, ka labumu no kooperatīva izveidošanas iegūst ne tikai biedri, bet arī vietējie iedzīvotāji, pilsētas viesi un protams arī pati pilsēta. Biedriem tiek nodrošināta pastāvīga produkcijas tirdzniecība. Vietējie iedzīvotāji un pilsētas viesi vienmēr izsakās atzinīgi par to, ka ir labi vienuviet redzēt visu, ko Kuldīgas novadā ražo. Mājražotāju produkciju var iegādāties katru dienu, nav jāgaida organizētie gadatirgi.

Kuldīgas iedzīvotāji dodoties ciemos bieži izvēlas kā ciemakukuli vest tieši Kuldīgas novadā ražoto produkciju. Savukārt ciemiņi no citām pilsētām labprāt mājās aizved kādu atmiņu no Kuldīgas mājražotāju piedāvātajiem izstrādājumiem.

LPKS ‘’Kuldīgas labumi’’ veiksmīgi ir realizējuši arī projektus. Kā, piemēram, 2017. gadā tika realizēts LEADER projekts “Iekārtu un aprīkojuma iegāde LPKS “Kuldīgas labumi” tirdzniecības paplašināšanai un pilnveidošanai”. Paplašinoties veikalam, radās nepieciešamība pēc jauna veikalu iekārtu aprīkojuma. Ar projekta palīdzību tika iegādātas 3 jaunas aukstumvitrīnas, 2 saldētavas, kases aparāts, elektroniskie svari, portatīvais dators un printeris. Tāpat, 2018. gadā tika apgūts LEADER finansējums projekta “Jaunu un esošu produktu, pakalpojumu radīšana un attīstīšana LPKS “Kuldīgas labumi” realizācijai. Ar šo projekta palīdzību tika iegādātas iekārtas – konvenkcijas krāsns, kas ļauj veikalā uz vietas cept sklandraušus un tādējādi maksimāli nodrošinot pircēju pieprasījumu pēc produkta. Tika iegādāts gaļas slaiseris un vakumotājs, ko var izmantot gan biedri, gan arī pēc pieprasījuma pircēji, ievakumojot iegādāto produkciju.

LPKS ’’Kuldīgas labumi” var lepoties arī ar apbalvojumiem:

- konkursā “Sējējs 2018” saņemta veicināšanas balva nominācijā “Gada veiksmīgākā kopdarbība”, tādējādi parādot arī citu novada mājražotājiem, ka ir iespējams veiksmīgi veidot kopdarbību.

- 2017. gadā izstādes Riga FOOD ietvaros tika saņemta Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas pateicība par sadarbību paviljonu “Novada garša” veidošanā.

- 2015. gadā ‘’Kuldīgas labumi’’ ieguva Kuldīgas novada domes Atzinības rakstu “Kuldīgas novada uzņēmēju un amatnieku GADA BALVA nominācijā GADA TIRGOTĀJS”.

Pateicoties Kuldīgas novada domei par atbalstu un lielo ieinteresētību attīstīt mazos ražotājus un mājražotājus, ''Kuldīgas labumi'' ir izveidojušies par ļoti stabilu kooperatīvu. Šis ir lielisks veids, kā palīdzēt novados saglabāt arī mazās lauku sētas un ļaut tām attīstīties. Kooperatīva biedri ir izveidojuši savus nelielos biznesus, kas ļauj nodrošināt sevi un savu ģimeni.

Kooperatīva valdes priekšsēdētāja Gunita Šternberga: ’’Veidojot kooperatīvu, arī ‘’Kuldīgas labumi’’ ir saskārušies ar grūtībām. Bija diezgan pagrūti iegūt biedru uzticību, taču čakli strādājot komandā ar kooperatīva biedriem, ir izdevies izveidot stabilu organizāciju.’’

Lauksaimniecības pakalpojuma kooperatīvā sabiedrība “Kuldīgas labumi” ir dibināta 2014. gada februārī. Tās galvenais mērķis ir aicināt Kuldīgas novada mājražotājus un amatniekus, ražot un radīt preci ne tikai savam priekam, bet arī biznesam. Viens no patreiz aktuālajiem ''Kuldīgas labumi'' attīstības mērķiem ir paplašināt savu darbību ārpus novada.

Sīkāka informācija kooperatīva mājas lapā http://www.kuldigaslabumi.lv/.